Сторінки історії

 

 

КЗОЗ "КУП΄ЯНСЬКИЙ МЕДИЧНИЙ КОЛЕДЖ  ІМ. МАРІЇ ШКАРЛЕТОВОЇ"

 

 

Історична довідка


КЗОЗ "Куп'янський  медичний коледж ім. Марії Шкарлетової" відкрито у вересні 1931 року як медичний технікум.  Протягом  78 років  він тричі  змінював свою назву:
1939 рік – фельдшерсько-акушерська школа,
1951 рік – медичне училище,
2003 рік – медичний коледж.

 

 

                                   

17 червня 2004 року Розпорядженням Кабінету Міністрів  України №376-р Куп'янському  медичному коледжу присвоєно ім'я  Героя Радянського Союзу Марії Савеліївни Шкарлетової.
До 2003 року навчальний заклад здійснював підготовку  спеціалістів за двома спеціальностями:
      5.12010101 Лікувальна справа і 5.12010102 Сестринська справа.
З  вересня 2003 року розпочалась  підготовка медичних кадрів  зі спеціальності:  6.120101 Сестринська справа (Медична сестра – бакалавр медицини), а з вересня 2004 року – зі спеціальності 5.12010105 Акушерська справа (Акушерка).

 

                                   


1 вересня 2004 року на території коледжу був відкритий перший  в Україні пам'ятник медичній сестрі.
5 вересня 2005 року за впровадження новітніх технологій навчання, виховання і високий рівень підготовки фахівців для закладів охорони здоров'я КЗОЗ "Куп'янський  медичний коледж ім. Марії Шкарлетової" був визнаний  лауреатом загальнонаціонального конкурсу «Вища проба».
З 2007 року оголошений набір іноземних  громадян.                                                  


З 2001 року адміністрацією коледжу укладаються угоди  про  співпрацю з провідними вищими навчальними закладами України: Харківським державним медичним університетом, Українською медичною   стоматологічною академією (м.Полтава), Національним фармацевтичним університетом, Харківською медичною академією післядипломної освіти.
У 2004 році КЗОЗ "Куп'янський  медичний коледж ім. Марії Шкарлетової" став ініціатором створення навчально-наукового комплексу з Харківським національним медичним університетом, а у 2007 році створений такий же комплекс з ХМАПО.

 

 

                                     


Коледж співпрацює з поліцарною медичною школою міста Щецин республіки Польща.
Коледж включено в міжурядову програму «Міжнародні професійні ресурси. США – Україна».
У 2007 році КЗОЗ "Куп'янський  медичний коледж ім. Марії Шкарлетової", єдиний з медичних навчальних закладів України ІІ рівня акредитації, включений у проект Нідерландсько-української програми MATRA.

 

 

                             

 

 

За впровадження новітніх технологій навчання, виховання та високий рівень підготовки фахівців для закладів охорони здоров’я коледж  в червні 2008 року нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

 

Її ім'я носить наш коледж


Марія Савеліївна Шкарлетова  
 Герой Радянського Союзу

             Великий внесок в перемогу над фашизмом внесли медичні сестри – солдати милосердя, для яких рідною домівкою стали передова та воєнні госпіталі. Завдяки їх мужності велика кількість воїнів повернулася на передову

             Учасники минулої війни з особливою подякою пригадують медсестер, санінструкторів, які на передовій і в тилу рятували поранених і хворих, не жаліючи ні крові, ні сил, ні життя. "Сестричка", - так ласкаво називали воїни цих чудових дівчат, в серцях яких горів вогонь високої ідеї, вогонь справжнього гуманізму.

              В музеї КЗОЗ "Куп'янський медичний коледж ім. Марії Шкарлетової" фотографії на стендах розповідають про дівчину – санінструктора медичної служби Машеньку, так її люб’язно називали однополчани 170-го гвардійсь­кого стрілецького полку, тому що їй було сімнадцять років.

              У Героя Радянського Союзу Марії Савеліївни Шкарлетової була "своя війна", своя доля, яка невіддільна від долі Батьківщини.

              Восени 1943 р. військовий ешелон мчав на захід, туди, де гриміли бої. На фронт везли поповнення. В одній з теплушок їхали дівчата, які щойно закінчили курси санітарних інструкторів. Серед них була і Маша Шкарлетова зі своїми земляками - Марією Вороніною, Вірою Бугайовою та Ганною Грищенко.

              Полк, в якому почала свій бойовий шлях Марія Шкарлетова, вів у жовтні 1943 року тяжкі бої на Дніпрі. Тут і відбулося ї ї бойове хрещення.

              1 серпня 1944 року під Варшавою у складі передового загону гвардії старшина Марія Шкарлетова брала участь у форсуванні Вісли. Загін захопив плацдарм і протягом доби утримував його, відбиваючи шалені атаки гітлерівців. І весь тягар врятування десятків поранених воїнів ліг на плечі 19-річної дівчини. Молодість витри­мала випробування. Під градом ворожих куль і шрапнелі Марія надавала медичну допомогу пораненим бойовим товаришам, виносила їх з поля бою разом зі зброєю, ховала їх в траншеї біля стрімкого берега річки. А вночі знайшла рибацький човен і переправила 25 важкопоранених на наш берег. В боях за плацдарм дівчина неодноразово брала автомат і разом з бійцями відбивала контратаки фашистів. Вона врятувала життя більше ніж 100 бійцям. За участь у цьому бою їй присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу.

             Війну вона закінчила в Берліні 9 травня 1945 року.

             Санітарний інструктор, старшина медичної служби стала медичною сестрою. З 1949 року і до виходу на пенсію працювала в Куп’янській центральній районній лікарні. Знову, як під час війни, рятувала людей.

             В 1965 М.С.Шкарлетова нагороджена Міжнародною Лігою Червоного Хреста медаллю Флоренс Найтінгейл за врятування поранених на полі бою в роки війни.

             Померла Марія Савеліївна Шкарлетова 2 листопада 2003 року.