Хомутова Наталія Анатоліївна

        У відділенні реанімації для новонароджених створені спеціальні умови для виходжування недоношеної дитини. Саме в це відділення привозять майбутню матір, якщо неможливо запобігти передчасні пологи навіть за допомогою медичного втручання. У даній публікації докладно розглянемо, в чому полягає догляд за недоношеною дитиною, можливі ускладнення у здоров'ї і розвитку, а також розповімо, як доглядати за таким малюком в домашніх умовах.

        Конструкція, куди поміщають недоношеної дитини, називається "інкубатор". Він виконаний з прозорого матеріалу - спеціальної пластмаси - з функцією підтримки заданих температур, вологості, і обов'язково стерильності.

        Передчасні пологи викликають ускладнення, що впливають на здоров'я і подальший розвиток дитини. Термін вагітності має прямий зв'язок на вплив таких ускладнень. Чим ближче народження дитини до передбачуваної дати пологів, тим менше у нього в майбутньому проблем зі здоров'ям і розвитком.

        У дитини, яка народилася в свій термін, вага при народженні коливається в межах норми. Недоношені ж діти, як правило, важать при народженні набагато менше. Такі немовлята потребують спеціального медичного догляду, так як їх органи не встигли остаточно сформуватися для самостійного виконання своїх функцій. Через це недоношені малюки схильні до дії навколишнього середовища, і особливо інфекцій, що призводить до різних захворювань.

       Догляд за дитиною, що народилася раніше терміну.

       Дитина, що з'являється на світ в період від 32 до 37 тижнів вагітності, теж вважається недоношеним. При правильному догляді такі діти швидко наздоганяють інших малюків і в розвитку, і у вазі.

       Якщо ж дитина народжується на терміні вагітності менше 26 тижнів, малюк набагато більше схильний ускладнень у вигляді затримки розумового розвитку, паралічу мозку та іншим тривалим фізичним дефектів. Таким дітям потрібні особливі умови утримання, особливе харчування, так як їх органи травлення до кінця не сформовані.

       Поки дитина не ковтає і не може смоктати, його годують або внутрішньовенно, або через спеціальну трубку. Бажано годувати таку дитину зцідженим грудним материнським молоком, тому що в ньому міститься збалансований набір елементів, необхідних дитині, і білки, що стимулюють ріст і допомагають дитині боротися з інфекціями.

       Перші 6 тижнів життя недоношеного немовляти є критичними. Оскільки заздалегідь неможливо передбачити всі можливі ускладнення у розвитку такої дитини, він залишається в реанімації за кілька місяців.

       При виконанні декількох умов, дитину виписують додому. Умови такі:

·      дитина повинна самостійно протягом 1 - 2 доби підтримувати температуру тіла у відкритій колиски;

·      немовля не потребує спеціального додаткового харчування , що здійснюється через трубку, тобто може сам смоктати і ковтати;

·      зростання, розвиток дитини стають стабільними.

        Типові проблеми зі здоров'ям у недоношених немовлят.

·      Дитина уві сні може відчувати короткочасну зупинку дихання, внаслідок чого сповільнюється ритм роботи сердечка, і злегка синіє шкіра (апное);

·      У малюка присутня утрудненість дихання через недорозвинення легенів;

·      У дитини недолік червоних кров'яних тілець в крові, і ці тільця мають дуже малий термін життя - то є прояв анемії . Іноді такому маляті доводиться робити переливання крові;

·      Немовля особливо схильний до різних інфекційних захворювань через недостатнє функціонування імунної системи;

·      Дитина потребує суворому контролі за кількістю вмісту в крові білірубіну, так як схильний гіпербілірубінемії - захворювання жовтухою, яке може пошкодити мозок немовляти.

       Домашній догляд за недоношеною дитиною.

       Будинки за недоношеними дітьми потрібен особливий догляд і увагу, це забирає у матері дитини весь час. Малюкові необхідна увага і любов усіх членів родини: завдяки цьому дитина буде нормально рости і розвиватися. Небажано віддавати недоношеного малюка в ясла в перший рік, так як він потребує особливої ??турботи.

       Малюк, який народився раніше терміну, має дуже слабку імунну систему і схильний до підвищеного ризику інфекційних захворювань. Тому необхідно захистити дитину від великого числа відвідувачів. Не повинно бути поруч з дитиною дорослих і дітей, які страждають нежиттю, грипом, ангіною та іншими вірусними інфекціями. Не рекомендується виносити дитину з приміщення, де він знаходиться, протягом хоча б 3 - 4 місяців. У кімнаті малюка необхідно підтримувати постійну, майже стерильну, чистоту, частіше провітрювати приміщення. Забезпечуючи перераховані умови, можна уникнути великих проблем в майбутньому.

       Дитина потребує частому годуванні - від 8 до 10 разів на добу. З-за високого ризику захворювання некротичним ентероколітом (різновид шлунково-кишкового захворювання), годувати дитину необхідно повільно. Необхідно контролювати процес зригування після годування. Якщо зригування надмірне, варто звернутися до лікаря, тому що дитина не буде набирати у вазі. Періоди між годуваннями повинні бути не більше 4 годин, щоб уникнути обезводнення у малюка.

       Дитина, народжена передчасно, відчуває потребу у сні. Необхідно надати всі умови для здорового сну: постелити твердий матрац і не дозволяти дитині спати на животику. Цим скорочується ризик синдрому раптової смерті уві сні.

       Після виписки недоношеної дитини з пологового будинку може знадобитися використання спеціального медичного устаткування, наприклад, дихального монітора. Не тільки мати дитини, але і всі члени сім'ї повинні мати навички поводження з таким обладнанням - для блага дитини. Необхідно мати навички надання першої допомоги. Також не буде зайвим взяти у лікаря рекомендації, роздрукувати їх і повісити в дитячій кімнаті на видному місці.

       Графік проведення профілактичних щеплень у всіх діток однаковий. Недоношеним дітям важлива кожна щеплення, тому бажано строго дотримуватися цього графіка.

      Якщо догляд за немовлям буде правильним, він швидко наздожене однолітків у розвитку і буде повноцінно здоровим.